David Octavius Hill ve Robert Adamson

David Octavius ​​Hill ve Robert Adamson, fotoğrafın icadı duyurulduktan sadece dört yıl sonra, 1843’te İskoçya’nın Edinburgh kentinde ortaklıklarına başladılar. Hill ve Adamson birlikte İskoçya’da ilk ticari kalotip stüdyosunu açtılar.

Ressam ve Fotoğrafçı: Hill ve Adamson

Hill (solda) ve Adamson’ın her ikisi de 1845 dolaylarında birleşik fotoğrafı

William Henry Fox Talbot yeni icat ettiği “Kalotip“yöntemi ile ilgili bilim ve sanat çevreleri ile yazışmalar yapıyordu. Yazıştığı ve yeni sanatın örneklerini gönderdiği bilim adamları arasında, Saint Andrews Üniversitesi’ndeki fizikçi Sir David Brewster da vardı. Brewster ve kimya profesörü olan meslektaşı John Adamson, kalotip süreci üzerinde denemeler yaptılar. Ertesi yıl Adamson’ın küçük kardeşi Robert’a kağıt fotoğrafçılığı teknikleri konusunda talimat verdiler. Mayıs 1843’te, o zamanlar sadece yirmi bir yaşında olan Robert Adamson, Edinburgh’a taşınmaya ve şehrin ilk profesyonel kalotipçisi olarak bir dükkan açmaya hazırlandı.

Sadece birkaç hafta sonra, bir peyzaj ressamı ve Kraliyet İskoç Akademisi üyesi olan David Octavius ​​Hill ile ortaklığa başladı. Hill, İskoçya’nın Hür Kilisesi’nin oluşumunun bütün üyelerini içeren büyük ölçekli bir tablo yapmayı taahhüt etmişti. Herkesin tek tek portresini yapmaktansa fotoğrafını çekmenin daha kolay olacağını düşünmüştü.

David Octavius Hill, The Disruption Assembly of 1843, tuval üzerine yağlı boya

Portre ve Mimari Fotoğraflar

İkili birlikte onlarca çalışmaya imza atmıştır. Ünlü mimari yapıları ve Edinburg şehrinin çeşitli kısımlarını fotoğraflamışlardır. Ayrıca dönemin siyasetçilerinin, sanatçılarının ve tanınmış simalarının porte kalotiplerini çekmişlerdir. Hill, çoğu portresini Edinburgh’daki Greyfriar mezarlığında çekmiştir. O dönemde kullanılan fotoğraf kağıtlarının pozlanabilmesi için çok zaman gerekmesi ve bu sürede portresi çekilen insanların dikkatinin dağılmaması için böyle bir yola gidilmiştir.

Newhaven Balıkçıköyü

İkilinin belki de en önemli çalışması ilk sosyal belgesel denebilecek Newhaven Balıkçıköyü çekimidir. Hill ve Adamson, ziyaretleri sırasında 130’dan fazla kalotip yaparak köyün günlük yaşamını ve faaliyetlerini belgelemek için önemli ölçüde zaman harcadılar. Admson’un 1848 yılında ölmesiyle son bulan bu ortaklık kısa sürede dünya fotoğraf tarihinde önemli bir yer bulmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki
Kalotip Nedir? Calotype Süreci

Kalotip Nedir? Calotype Süreci

Fransa’da Daguerre tarafından geliştirilen Dagerotip tüm dünyaya hızla

Sonraki
Henry Fox Talbot Kimdir?

Henry Fox Talbot Kimdir?

William Henry Fox Talbot, günümüzde uygulanan negatif-pozitif fotoğrafik sürecin